INFoto – Ludzie

Już chyba nikt nie sprzeciwia się, że liczby w Chinach miażdżą. Rozmiar i proporcje w stosunku do Europy to jak porównywanie planet Ziemia i Uran. Zapraszam na małe zestawienie liczb i zdjęć z Chin pod motywem przewodnim: ludzie. Wpis jubileuszowy, bo blog zimawub właśnie zebrał 100 000 wejść!

Sorry za brak źródeł- większość danych pochodzi z wikipedii, stron WHO i czołowych agencji informacyjnych.

Zaczynamy:

a

Spokojnie! To nie koniec świata. Chiny mają: największą populację (około 1 367 110 000) przez co znajduje się tu 19% ludności świata. Mimo to mają oni dostęp do jedynie 6% światowych zasobów wody pitnej i 9% gruntów nadających się do uprawy.

b

Babcie ciupią w karty. Wiek emerytalny w Chinach wynosi dla mężczyzn 60 lat, dla kobiet 50/ 55. Ponieważ Chińczycy żyją coraz dłużej, rząd rozważa podniesienie wieku emerytalnego o 5 lat.

c

Szkolenie przyszłych turystów w sztuce ulicznej fotografii. Jedna na pięć osób na świecie jest Chińczykiem lub Chinką, a jeden na dziesięciu turystów przyjechał na zwiedzanie z Chin. Chińczycy podróżując wydali w zeszłym sezonie 129 miliardów dolarów.

d

Hazard jest oficjalnie zakazany w Chinach. Pomimo to oddają mu się wszyscy z narodową pasją. Na zdjęciu partia chińskich szachów. Na środku planszy znajduje się rzeka i nie wszystkie pionki mogą ją przekraczać.

e

Kobiety w parku wykonują taniec z paletkami i piłeczkami, które nie powinny upaść podczas ruchów.

f

Według WHO biegunka jest drugą największą przyczyną zgonów wśród dzieci poniżej piątego roku życia. Każdego roku zabija ona blisko 800 000 dzieci na świecie. Spowodowana jest zanieczyszczeniem wody pitnej i brakiem higieny. (Notatka subiektywna: jak już skończymy się bić o ropę i zaczniemy bić o wodę, ludzkości nie wykończy kometa, wirus, czy zbuntowany Internet, ale najzwyklejsza sraczka).

g

Obecnie w Chinach 50% ludzi żyje w miastach. W 1978 roku 18% ludzi żyło w miastach. 30 milionów ludzi nadal żyje tu w jaskiniach.

h

Ślepe dziewczynki grające na ulicy dla pieniędzy. Podobnie jak w Indiach dzieci- żebracy oddani przez rodziców w niewolę pracują dla żebraczych „sieciówek”.

i

Partia kart podczas wypadu w góry. W Chinach jest takie powiedzenie: jak nie uprawiasz hazardu to nawet nie wiesz jakie masz szczęście. Można to rozumieć na dwa sposoby…

j

Pracownicy firmy podczas imprezy team-buildingowej. Większość pracowników biurowych nazywa się „nowoczesnymi farmerami”, gdyż zamienili ciężką pracę na poletkach ryżowych na ciężką pracę przed komputerami.

k

W Chinach jest 170 miast z populacją powyżej miliona mieszkańców. Do 2025 będzie tych miast 221. Co pięć dni w Chinach oddawany jest do użytku publicznego nowy wieżowiec.

l

Twarde i brutalne sporty walki (jak MMA) są mało popularne w Chinach ze względu na brak głębokiej filozofii, walorów zdrowotnych, widowiskowości i romantyki. Sporty walki trenują w Chinach (poza nielicznymi wyjątkami) emeryci w parkach.

m

Ogrodnik wydłubuje z trawnika nasiona aby nie wyrosły nowe rośliny.

n

Partia kart. Są one tradycyjnie bardziej podłużne od naszych. Funkcje waluty pełnią drewienka. Psycholodzy usiłują zrozumieć fenomen uzależnienia Chińczyków od hazardu.

o

W Chinach żyje obecnie 54 000 000 chrześcijan. Papież Franciszek odmówił Dalaj Lamie spotkania w Rzymie mając na uwadze dobre relacje z Chinami.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “INFoto – Ludzie

  1. W Laosie, hazard też jest zakazany, a i tak wszyscy grają w karty na pieniądze, młodzi i starzy. Do tego oczywiście piją piwo z lodem w dużych ilościach. Próbowałam raz nauczyć się popularnej tutaj gry w karty, ale albo oni kiepsko tłumaczyli, albo kiepski ze mnie uczeń 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s