Jak żyć w kraju niestabilnym

IMG_2884

W sieci każdy udziela każdemu porad. To dowód na naszą potrzebę samodoskonalenia. Idąc z trendem postanowiłem również napisać jakiś poradnik. Jak żyć. To mogę poradzić, to znam z własnych doświadczeń. Jak żyć w kraju niestabilnym, w którym jesteś na celowniku, w którym dwa elementy nieustannie stanowią zagrożenie twoich prywatnych celów. Te dwa elementy to źli ludzie i lokalne władze.

Piszę na podstawie doświadczeń i własnych błędów popełnianych podczas pobytu w różnych miejscach. Byłem zawijany przez Serbów, UNMIK Police, Amerykanów, Rosjan, Mongołów, Chińczyków; trzy razy przesłuchiwany w nieprzyjemny sposób; kilka razy okradziony, raz obrabowany przez gości z nożami, dwa razy patrzyłem w lufę. Obecnie trzymam się kilku zasad i postanowiłem podzielić się nimi z osobami, które mieszkają w niestabilnych miejscach, udają się na wolontariat w niebezpieczne miejsca, lub mają jakieś interesy w zapalnych rejonach.

 

Jeden

Nie noś za dużo gotówki, kart, dokumentów- to podstawa. O ile nie jesteś w podróży- zapomnij o pasach na pieniądze. Jesteś każdego dnia obserwowany. Jeśli nie zamierzasz poderwać lokalnych dziewczyn i przy okazji złodziei- noś zwyczajny, cieniutki portfel. Po włożeniu go do kieszeni przekręć go wraz z podszewką o 180 stopni. Tak okręcony uniemożliwi kieszonkowcom szybkie wyciągnięcie. Nie działa z płytkimi kieszeniami i zbyt ciasnymi spodniami (sorry młodzieży).

 

Dwa

Nie noś noży do samoobrony. To tylko pogarsza sytuację i może spowodować poważne komplikacje przy zatrzymaniu (np. w Chinach). Zamiast tego kup na miejscu solidną kłódkę. Są wszędzie legalne, możesz użyć jej jako kastetu, lub rzucić nią w napastnika jeśli boisz się podjąć walkę. Pozwoli ci to zerwać kontakt. Wybierz srebrną, nie matową- będzie błyszczeć się w nocy. Jeśli jest zbyt ciężka możesz powiesić ją na karabinku wspinaczkowym przyczepionym do paska.

 

Trzy

Jeśli jesteś aresztowany wiedz na jak długo możesz być zatrzymany w danym kraju. Np. w Chinach jest to 8 godzin, z możliwością przedłużenia do 16, z możliwością do zniknięcia na zawsze. Jeśli zostałeś zatrzymany- zawsze zachowuj spokój i szacunek. Uśmiechaj się i graj na zwłokę. Jesteś niewinny. Pokaż klasę, nie strach- nawet jak wiesz, że jesteś spalony i idziesz na dno. Pokaż chęć współpracy, ale miej na uwadze własne interesy. Niczego pochopnie nie podpisuj!

 

Cztery

Jeśli przebywasz dłużej w niestabilnym miejscu nie noś przy sobie paszportu. Naucz się na pamięć jego numeru i miej ksero głównej strony oraz wizy. Jeśli paszport jest wymagany do kontroli, zawsze odpowiadaj że znajduje się w ambasadzie Indii, gdzie ubiegasz się o wizę. Pokaż ksero kwitu z ambasady Indii. Mam nadzieję, że rozumiesz o co tu chodzi. Jeśli nie wiesz jak takie ksero ma wyglądać, nie przejmuj się- lokalna władza też nie wie. Sprawdź tylko czy w danym kraju jest ambasada Indii.

 

Pięć

Paszport, kartę i nieco gotówki trzymaj w skrytce bankowej. Te najmniejsze nie są wcale drogie przy wykupieniu abonamentu na pół roku. Tylko przed wynajęciem upewnij się, że ma ważne certyfikaty jakiegoś międzynarodowego banku.

 

Sześć

Po zatrzymaniu przez lokalne władze często przysługuje ci telefon. Prawdopodobnie możesz o nim tylko pomarzyć, ale dane osoby kontaktowej powinny być wprowadzone w formularz. To jest dla ciebie kluczowy moment podczas przesłuchania i to jest powód dla którego jesteś uśmiechnięty, pomocny i okazujesz klasę. Kiedy pytają cię o dane kontaktu masz tylko jedną słuszną odpowiedź: ciocia/ wujek wicekonsul z ambasady RP. Wcześniej na stronie internetowej znajdź imię, nazwisko i numer kontaktowy i naucz się ich na pamięć. To jest blef który ma zrobić wrażenie na przesłuchującym. Nie przesadź. Nie doprowadź do sytuacji w której ktoś zażąda za ciebie okupu/ łapówki za uwolnienie. Pamiętaj jednak, że jeśli zadzwonisz na ten numer- odpowie ci tylko automatyczna sekretarka. Jeśli w kraju w którym mieszkasz nie ma polskiej placówki dyplomatycznej (np. Mongolia), możesz starać się o pomoc w innej ambasadzie któregoś z krajów członkowskich Unii. Mogą nawet wystawić ci czasowy paszport jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Powodzenia.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Jak żyć w kraju niestabilnym

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s