Zima w Yangshuo

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Yangshuo liczy około 30 tysięcy mieszkańców. W sezonie letnim dosłownie pęka w szwach. Podczas samego tylko „złotego tygodnia”, kiedy to odbywa się W Chinach festiwal jesienny, przez miasteczko przewinęło około 2 milionów ludzi. Gastronomie rozkwitły na każdym kroku tak samo jak owoce w sadach. Ulice zostały na ten okres przemienione na jednokierunkowe, lub kompletnie zamknięte dla aut. W wiosce tak wzrosło zapotrzebowanie na prąd, że odcięty został od wszystkich okolicznych miejscowości. Jak ktoś się zastanawia jak to jest żyć w przeludnionym kraju, to zapraszam tu we wrześniu.

Jak ktoś się jednak zastanawia jak wygląda chińska prowincja, to powinien zjawić się w styczniu. Bo choć zima zimna i wilgotna i niewygodna, stanowi ona okres, kiedy mieszkańcy Yangshuo mają całe miejsce tylko dla siebie. Wioska oddycha z ulgą. Powraca leniwa atmosfera, sprzedawcy kimają za ladami, znika ciśnienie handlu i robienia pieniędzy.

W różnych dolinach dookoła Yangshuo można jeszcze znaleźć zapomniane wioski i polany, po których pasterze plątają się razem z bawołami, lub kozami. Zimą jednak nie trzeba tych dolin szukać by skryć się przed tłumami. Główna ulica wioski- Xi jie, czyli ulica zachodnia pustoszeje i nie trzeba już się przedzierać w błysku fleszy i trzasku aj fonów, ocierając się o turystów chińskich ubranych jak na galę oraz zachodnich ubranych jak na safari.

Jednak okres ten ma się właśnie ku końcowi, gdyż rozpoczyna się u nas świętowanie nowego roku. Chińczycy w obawie przed powrotem potwora Nian przystrajają wszystko na czerwono i odpalają co rusz petardy. Ale o tym wszystkim następnym razem i nie z Yangshuo, lecz z prowincji Yunnan, gdzie lecę sprawdzić czy to prawda, że to najpiękniejsza prowincja Chin. Jak to prawda, to mogę wybuchnąć z nadmiaru piękna, więc jak nie będzie kolejnego postu to znaczy, że to prawda i wybuchłem.

恭喜发财!

Szczęśliwego Nowego Roku (węża)!

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Zima w Yangshuo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s