Jak otworzyć chińską restaurację

Chińska gastronomia (5)Chińska gastronomia (4)Chińska gastronomia (3)Chińska gastronomia (2)Chińska gastronomia

Sam nie wiem jak, gdzie i dlaczego stałem się koneserem najtańszych chińskich gastronomii. A to hobby czasem przerażające. Postanowiłem więc tym razem przyjrzeć się im ze strony organizacyjnej. Nie żebym chciał jadłodajnię otworzyć- szczęśliwy jestem robiąc to co robię, ale być może ktoś się przywzoruje i kopię taniej prowincjonalnej chińskiej gastronomii otworzy np. w Warszawie albo na Krupówkach.

Wybór lokalu jest prosty: dookoła musi być hałas, a pomieszczenie musi być za małe i dobrze brudne. Dobrego brudu nie da się na szybko zaimprowizować, potrzeba lat. Zwłaszcza na łazienki. Znam jedną herbaciarnię z najlepszymi herbatkami na świecie. Jakby oczyścić ściany z syfu, oleju i pajęczyn to w lokalu zmieściłby się jeszcze jeden stolik, a w rogu być może znalazłby się jakiś zaginiony klient przyklejony twarzą do obrazka pól ryżowych.

Sam klozet budując restaurację można pominąć, co się tu czasem zdarza, ale lepiej nie, bo jest przydatny. Pracownicy mogą sobie w nim czasem przeprać ciuchy, które później będą wisieć pod sufitem, lub na drzewie przed restauracją. Nie mogę tu nie przytoczyć wyprawy do ubikacji w jednej z moich ulubionych restauracji, gdzie czasem jadam. Szef pokierował mnie do kuchni, gdzie jakieś panie smażyły nasz obiad na patelniach ustawionych na wiaderkach z rozpalonym w środku ogniem. Natychmiast podbiegł do mnie szczur zainteresowany czy coś przynoszę do jedzenia. Kucharka skinęła głową w stronę rogu, gdzie była dziura w podłodze. Zasłoniłem delikatną kotarkę prysznicową, lecz była ona nieco za krótka i nie zapobiegła napryskaniu prze mnie  (przypadkiem) na warzywa leżące niedaleko w misce. Nie był to mój posiłek, bo ja jak zwykle zamówiłem najlepszą oberżynę na świecie, z której owa gastronomia słynie wśród moich znajomych.

Co do organizacji obsługi restauracji to warto przeprowadzić konkurs piękności. Szef mojej ulubionej restauracji z oberżyną ma na policzku czarne znamię z gęstą kiścią długiego włosia. Jest bardzo z tego dumny. Inna knajpa obsługiwana jest przez małego sympatycznego trolla i nie wiem czy to pani czy pan. Jest też kelner z kilkoma paznokciami długości pozwalającej przebijać mandarynki. Mógłbym tak w nieskończoność, ale muszę zaznaczyć, że większość z tych ludzi to przesympatyczne kreatury. Raz rodzina prowadząca knajpę z makaronem zrobiła mi miejsce na stoliku, gdzie właśnie przewijali dziecko. Blat otarto rękawem.

Co do mebli to sprawa jest prosta: wszystkie nogi stolików i krzesełek muszą być tak krótkie, żeby nikomu nie mieściły się pod stołem kolana. Powierzchnia taborecików powinna być wielkości małego notesika. Oparcia- jeśli już ktoś zaszaleje- powinny być wyprofilowane by wbijać się w plecy. Daniami klienci się ze sobą dzielą czy tego chcą czy nie, jako że prywatność w Chinach kończy się za progiem łazienki.

Jeśli przed otwarciem restauracji wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik, to popełniony będzie duży błąd. Otóż poprawnie otwarcia dokonuje się, kiedy wszystko jest na wpół wykończone,  a część pomieszczenia przeznaczona może być na rupieciarnię. Można śmiało naprawiać sobie rower, czy motor podczas gdy klienci usiłują jeść. Przed restauracją warto wystawić do słonka pomarszczonego dziadka, który będzie przyglądał się obcokrajowcom.

Aby skopiować tanią chińską restaurację trzeba zrobić wszystko powyższe, ale można też być kreatywnym i dodać od siebie inne atrakcje. Z tych, które napotkałem tu osobiście polecam: mordowanie kurczaków w momencie kiedy klient zabiera się za jedzenie, nakazanie klientowi trzymania w rękach wtyczkę od przedłużacza podczas gotowania, naprawianie przeciekającego dachu folią i taśmą podczas obiadu. Aby skopiować tanią chińską gastronomię można zrobić wiele. Nie da się jednak podrobić jednego- jedzenia. Jest coś, co sprawia, że pomimo opisanych atrakcji dania wynoszone z kuchni to czysta magia, najpyszniejsze smakołyki jednej z najsłynniejszych chińskich sztuk- sztuki kulinarnej. Tego nie da się podrobić.

3 uwagi do wpisu “Jak otworzyć chińską restaurację

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s