Chińskiego Alleluja!

Wielkanoc to była okazja, aby wrócić do Guilin i obczaić katolicki kościół. Na mszę się sporo spóźniłem, ale nie na jajka, które na koniec rozdawano. Panowała luźna atmosfera i wszyscy zdawali się dobrze bawić. Zupełnie inaczej, niż w polskim kościele.

Również Mia chętnie się ze mną spotkała. Opowiedziała mi, że była imprezie team- buildingowej ze znajomymi z pracy i autobus się zgubił na jakichś serpentynach w górach i kilka osób zaczęło wymiotować do dwóch pudełek kartonowych, bo zabrakło worków, po czym pudełka rozmiękły i wymiociny zaczęły przelewać się po autobusie i potem to już wszyscy wymiotowali, a na koniec śpiewali piosenki. Powiedziałem, że koniecznie musi mnie zabrać na taki wyjazd integracyjny, jak będą coś znowu organizować.

Ale o Wielkanocy miało być. W Chinach w podobnym czasie (około piątego kwietnia) obchodzi się Święto Qingming (清明节), czyli święto czyszczenia grobowców. Jest to raczej rodzaj naszego święta zmarłych. Tutaj zamiata się groby, zabija koguta (obecnie coraz rzadziej), a następnie daruje jego mięso przed grobem. Wszystko to dla uczczenia zmarłych przodków i członków rodziny. Palone są też kadzidła i różne wycinanki z papieru symbolizujące dary dla zmarłych (ubrania, pieniądze etc.). Często zanosi się też na grób kwiaty.

Najważniejsze jednak w Yangshuo okazało się grzmocenie petardami, co zdaje się być ulubioną atrakcją autochtonów. Ponieważ tu gdzie mieszkam jest nieco klaustrofobicznie (wszędzie ściany gór, skały i kilkupiętrowe budynki), echo petard roznosi się bardzo wyraźnie i od czasu do czasu zmusza do przerwania oglądania filmu, czy rozmowy na skypie, gdyż nie słychać nic poza ciągnącym w nieskończoność hukiem. Petardy odpalane są również gdy dzieje się coś ważnego, gdy ktoś się żeni, umiera, lub też czasem bez okazji. Przez to słyszę te petardy o dowolnych porach dnia i nocy.

Ważna sprawa co do herbat. Te zbierane przed świętem Qingming są zawsze droższe i delikatniejsze w smaku od tych zbieranych po święcie. Opatrzone są nazwami ‘przed Qingming’, czyli 清明前.

I tyle. Wesołego Alleluja dla czytelników.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s